اخبار

تبیین ابعاد همایش ملی نقد علمکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت توسط رییس موسسه ملی تحقیقات سلامت

دکتر رضا مجد زاده در نشست خبری روز دوشنبه مورخه 11 اسفند ماه در محل موسسه ملی تحقیقات سلامت در خصوص برگزاری همایش ملی نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت اظهار داشت: هدف از برگزاری این همایش که در نوع خود برگزاری آن بی سابقه بوده است، ارتقای سطح سلامت جامعه است و وزیر محترم بهداشت به طور جدی پیگیر برگزاری آن بوده اند.
رئیس موسسه ملی تحقیقات سلامت گفت:محورهای این همایش با موضوعات هم راستایی برنامه ها با سیاست های کلان و اسناد بالادستی، چالش ها و دستاوردهای اجرای طرح تحول سلامت، چالش ها و دستاوردها در کلیه حوزه های عملکردی وزارت بهداشت، ارزیابی همکاری های بین بخشی و جلب مشارکت مردمی، شفافیت و پاسخگویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
وی با بیان اینکه استقبال از همایش از سوی صاحبنظران استقبال خوبی بوده است، از تمدید مهلت ارسال مقالات از 15 اسفندماه به 20 اسفندماه اشاره کرد و گفت:مبنای ما در ا علام فراخوان، شواهد علمی بوده است .
دکتر مجدزاده همچنین با اشاره به حمایت جدی وزیر بهداشت از این همایش، این مهم را نشان از روحیه نقد پذیری و تلاش برای رفع کاستی و تقویت نقاط مثبت خواند.
در ادامه این نشست دکتر امید براتی، دبیر اجرایی همایش نیز به تشریح دلایل برگزاری این همایش پرداخت و دلیل تمدید مهلت ارسال مقالات را استقبال صاحبنظران و فراهم شدن فرصت دوباره برای علاقمندان شرکت در همایش عنوان کرد.
وی همچنین با بیان اینکه وزیر بهداشت ریاست این همایش را برعهده دارد، گفت: تاکنون مقالات فراوانی در حوزه چالش ها و دستاوردها به دبیرخانه جشنواره رسیده است و به طور کلی نشان از دیدگاه کارشناسان سلامت به تحول است، همچنین در برخی مقالات نیز مسئله رضایتمندی مورد بررسی قرار گرفته است، در سایر موضوعات محوری همایش نیز مقالات ارسال شده است.
دکتر براتی با اشاره به اینکه همایش ملی نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت به صورت یک روزه برگزار می شود، از ارائه مقالات به صورت سخنرانی و پوستر خبر داد و گفت: در حاشیه برگزاری همایش نیز پنل های تخصصی با حضور کارشناسان و مسئولان وزارت بهداشت برگزار خواهد شد.
وی ابراز امیدواری کرد:بتوان به سمتی حرکت کرد که زمینه گفتمان توام با اعتدال فراهم شود و گفتمان نقد ترویج یابد.

 

تبیین ابعاد دیده بانی موسسه ملی تحقیقات سلامت در مورد طرح تحول سلامت
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سیدرضا مجدزاده روز دوشنبه 11 اسفند ماه93 در نشست خبری اعلام آخرین وضعیت اجرای طرح تحول نظام سلامت و برگزاری همایش نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت گفت: مهمترین مسئولیت مؤسسه ملی تحقیقات سلامت، دیده‌بانی طرح تحول سلامت است و اینکه وضعیت شاخص های سلامت را بررسی کند.
رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت نتایج رضایت‌سنجی را در پاییز از بین بیمارستان‌های دولتی این گونه اعلام کرد که کمترین نارضایتی با 6 درصد از رفتار پزشکان و بیشترین نارضایی در مورد تسهیلات و امکانات همراه بیمار با 22 درصد بوده است. رضایت از خدمات بستری 88 درصد، رضایت از تیم درمان 90 درصد، نارضایتی از فرانشیز پرداختی 8 درصد و کیفیت غذا 19 درصد گزارش شده است.پزشکان وزارت بهداشت با 76 درصد، سایر پزشکان 75 درصد، پرستاران وزارت بهداشت 65 درصد و سایر پرستاران با 81 درصد موافقت خود را با اجرای طرح تحول سلامت اعلام کردند.
رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت افزود: پزشکان وزارت بهداشت در تابستانی که ارزیابی شد 91 درصد رضایت دارند که تا سال آینده در محل کار کنونی خود مشغول به کار باشند، سایر پزشکان 81 درصد، پرستاران وزارت بهداشت 76 درصد و سایر پرستاران 77 درصد بوده است.
وی افزود: این شاخص در پاییز با تغییراتی همراه بوده به طوری که پزشکان وزارت بهداشت 90 درصد، سایر پزشکان 94 درصد، پرستاران وزارت بهداشت 92 درصد و سایر پرستاران 70 درصد تمایل به ماندگاری در محل کار فعلی را داشتند.
رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت ادامه داد: براساس داده های به دست آمده، در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، در مناطق شهری و روستایی پرداختی مردم از جیب به طور میانگین بیش از 25 درصد کاهش یافته است.

 

گزارش های دبیرخانه علمی همایش1. جلسات بررسی مقالات ارسال شده به همایش ملی نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت در تاریخ های 23/12/1393 و 18/1/1394 برگزار گردید. اولین جلسه در ساعت 19 روز 23 اسفند ماه در سالن اجتماعات دفتر وزارتی ساختمان وزارت بهداشت تشکیل شد. در این جلسه که جمعی از مسئولین ارشد وزارت مطبوع و نمایندگان معاونین مربوطه و جمعی از صاحبنظران نظام سلامت شرکت داشتند، جناب آقای دکتر مجد زاده ریاست موسسه ملی تحقیقات سلامت ضمن سخنرانی به جایگاه مهم نقد به ویژه در مسیر ارائه خدمات سلامت اشاره نمودند و بر اینکه نکته تاکید کردند که برای اولین بار بالاترین مقام یکی از دستگاه های اجرایی در کشور رأسا تصمیمی بخردانه در راستای نقد سازنده عملکرد وزارت بهداشت اتخاذ نموده است. سپس جناب آقای دکتر حریرچی نیز در سخنانی بر اهمیت برگزاری هدفمند و اثربخش و هماهنگ همایش فوق تاکید کردند و سپس حاضرین نقطه نظرات خود را در مورد برگزاری بهتر همایش ارائه کردند و در ادامه مقالات ارسالی مورد بررسی های اولیه قرار گرفت و نقطه نظرات حاضرین در مورد دسته بندی مقالات لحاظ شد. سپس در تاریخ 27 اسفند ماه کلیه خلاصه مقالات برای اعضای جلسه ارسال گردید و نقطه نظرات تفصیلی ایشان در جلسه دوم که در روز سه شنبه 18 فروردین ماه در محل موسسه ملی تحقیقات سلامت با حضور ریاست محترم موسسه برگزار گردید، جمع بندی شد. از مجموع 169 مقاله ارسالی به همایش تعداد 67 مقاله بصورت پوستر تصویب گردید. لیست مقالات پذیرفته شده بصورت پوستر در سایت همایش قابل دسترسی می باشد.

2. ستاد پیگیری همایش نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت در موسسه ملی تحقیقات سلامت تشکیل گردید. به دستور ریاست محترم موسسه جناب آقای دکتر مجدزاده ستاد ویژه پیگیری همایش نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت به مدیریت دکتر امید براتی مشاور موسسه تشکیل گردید. این ستاد وظیفه هماهنگی کلیه سطوح از جمله وزارت بهداشت، شورای سیاستگذاری دانشگاه های علوم پزشکی و کمیته اجرایی همایش را بعهده خواهند داشت.

3. مکاتبه با معاونت ها و حوزه های مختلف وزارت بهداشت در خصوص معرفی حداکثر 5 نفر از افراد حقیقی و ذیصلاح از نهادها و سازمانهای ذینفع جهت عضویت در کمیته علمی همایش.

4. هماهنگی جهت برگزاری جلسه ای با حضور مقام محترم وزارت و اعضای محترم کمیته علمی همایش با هدف تبیین اهداف کلان همایش مذکور و لزوم بحث و بررسی در رابطه با محتوای علمی همایش در هفته سوم اسفند ماه.